Haber

Şarkıların yazıldığı dallarda altın sarısı ayvalar açmış.

Müziğin yazılı olduğu kısımlarda altın sarısı ayvalar açmış.

SAKARYA – Sakarya’da yetişen ve Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine gönderilen ve isimleri müzikle yazılan “altın sarısı” ayva ağaçları çiçek açtı. Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, bölgeden yıllık yaklaşık 50 bin ton verim elde ettiklerini belirterek, “Bu yıl dondan etkilenen ayva bahçelerimizin rekoltesi biraz daha düşük olacak ama 20 Haziran’dan sonra bizim de Ana verim netleşecek.”

Gül çiçeği familyasından olan ve kolların “altın sarısı” olarak adlandırılan ayva ağaçları çiçek açmaya başladı. Sululuğu ve lezzeti ile ünlü olan Sakarya ayvası birçok ülkeye ihraç edilmekle birlikte iç pazarın ihtiyacının değerli bir bölümünü karşılamaktadır. Pekmez, kurutma, reçel ve hoşaf ile yapılan ve olgunlaşmadan alıcı bulan Geyve ve Pamukova ayvalarının bu yıl don olaylarından dolayı rekoltesinin düşmesi bekleniyor. Coğrafi işaret tescilli ayva, Geyve ve Pamukova ilçelerinde ağır şartlar altında yetiştirilerek Türkiye’nin yanı sıra dünyanın diğer ucuna gönderiliyor. Konuyla ilgili olarak Pamukova ilçesinde 13 bin dekarda ayva yetiştirildiğini belirten Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, ilçede 13 bin dekarda yaklaşık 50 bin ton verim elde ettiklerini ancak bundan dolayı bunun düşebileceğini söyledi. bu yılki etkinlikleri dondurmak için.

“Dondan etkilenen ayva bahçelerimizin verimi biraz daha düşük olacak”

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, bölgeden yıllık yaklaşık 50 bin ton verim elde ettiklerini belirterek, “Üzerine türküler yazılan ayvalar açtı, yaz geldi. Ayva üreticisi olarak Pamukova da elinden geleni yapacak. Pamukova’da 13 bin dönüm arazide yıllık verim 45-50 bin ton civarında ancak dondan etkilenen ayva bahçelerimizde bu yıl verim biraz daha düşük olacak.” Şu anda ayvalarda çiçekler açıyor. . Çiçekler belli, ancak 20 Haziran’a kadar dökülebilecekler. 20 Haziran’dan sonra asıl hasadımız belli olacak. Don, bazı bahçelerimizi gerçekten etkiledi. O bahçelerde verim düşük” dedi.

oguzlarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu